Bártfai Vera, Molnár Rita, Bejczi Lujza
Bártfai Vera, Molnár Rita, Bejczi Lujza
Disszeminációs tevékenység
Szeretnénk elérni, hogy a projekt eredményei ne csupán saját szakterületünkön, hanem szélesebb körben is hasznosíthatók legyenek.
2018. májusában Bártfai Veronika és Molnár Rita tanárnők műhelymunkára invitálták kollégáikat, hogy megismertessék velük azokat a jó gyakorlatokat, terjesszék azokat a módszertani ötleteket, amelyeket a kéthetes továbbképzés során tanultak.
Nem csak nyelvszakos kollégákat hívtak meg, hiszen a kurzuson tanultak nagy része hasznosítható szinte minden tantárgy tanításában is, egy kicsit azok sajátosságaira szabva, illetve a csoport létszámát is figyelembe véve.
Kiválasztották a szerintük legötletesebb, legkreatívabb feladatokat, melyek párban, kisebb csoportokban elvégezhetők. Ezeket magyar nyelven ki is próbálták, megbeszélték, hogy milyen formában adaptálhatók más tantárgyak oktatásában.
Az angol továbbképzésen elvégzett összes gyakorlatról leírás készült angol nyelven. Ezeket Bártfai Veronika angol-spanyol szakos kolléganő megosztotta minden olyan kollégával, aki erre igényt tartott. Fontosnak tartotta hangsúlyozni, hogy a tanulási folyamatban mindig olyan környezetet kell kialakítani, melyben valamennyi résztvevő együttműködik, segíti egymást, így a különböző képességű tanulók egyaránt a legtöbbet hozzák ki magukból. Molnár Rita olasz szakos tanárnő PPT formában tartott beszámolót a kurzuson tanultakról.
A latin munkaközösségen kívül is folytattak disszeminációs tevékenységet a pályázat nyertesei. Máltai útja során Bejczi Lujza földrajz-olasz szakos kolléganő angol nyelvű kurzuson vett részt, melynek tapasztalatait egy természettudományos kerekasztal beszélgetés során osztotta meg munkatársaival.
Elmondta, hogy a Máltán szerzett tapasztalatoknak kettős hatása van a munkájában. Egyrészt földrajz szakosok számára nagy terjedelmű angol nyelvű szakirodalom áll ezentúl rendelkezésre, tehát a nyelvi fejlődés elősegíti a szakmai ismeretek bővítését, valamint olasz szakos tanárként módszertani ötletekkel is gazdagodott a két hét során.
Boda Mária
Boda Mária: Disszeminációs tevékenység 2017/18
Az Erasmus + K1 angol nyelvtanfolyamot követő disszeminációs tevékenységet egész évben folytattam. Elsősorban a CLIL volt jellemző (idegen nyelven tanítottam neki a magyar eleinte, illetve magyar történelmet, földrajzot is).
Ennek legszembetűnőbb eredménye, hogy iskolánk KIR-rendszerbe is bejegyzett cserediákja, Mario Iovine 11.D osztályos tanuló mentortanára lehettem. A Rómából érkezett cserediák egyetlen szót sem beszélt magyarul 2017 szeptemberében. Olasz szakos kolléganőm kért meg, hogy segítem Mario nyelvi fejlődését. Hetente 5 magyarórát tartottam neki (hétfő 2. kedd 3. péntek 1., 4-5. óra). Az első hónapokban az angol volt a közös nyelv. Azokat a nyelvi módszereket alkalmaztam vele, azokat a nyelvtan szakszókincset használtuk, amelyet én nagyrészt az exeteri nyári kurzuson tanultam.
A tanév során leginkább az íráskészség javítását és a beszédkészség, kiejtés javítását céloztuk meg. Bár használtunk magyar nyelvű tankönyvet és munkafüzetet, leginkább általam összeállított tanagyaggal dolgoztunk. Szövegértési feladatlapokat a 2. félévtől használtam vele, amikor már kb. A2 szintet elérte a tanuló tudása. A matematika tantárgy szaknyelvére is koncentráltunk (konzultálva a matematika és fizika szakos kollégával), mert Mario a matematika emelt fakultációt választotta, de fizikából is jeles osztályzatokat szerzett. Tanultunk szövegértést, kulturális ismereteket, országismeretet, szlenget, nyelvtant, íráskészséget, állandósult szókapcsolatokat, mindazt, amit a szeptemberi fejlesztési tervben megfogalmaztunk.
A tanuló nyelvi fejlesztéséhez sokféle egyéb eszközt is használtam: színházlátogatás (2017. karácsonyi koncerteken való szerepése, 2018. febr. 4. Pál utcai fiúk c musical közös megtekintése a Vígszínházban, közös kulturális események pl. a Margitsziget felkeresése, magyar történelmi alakokkal, eseményekkel, speciális szavakkal való ismerkedés, sőt az osztályommal Szlovákiába is eljött egy 3 napos osztálykirándulásra (Határtalanul pályázat), ahol felvidéki magyar diákokkal, a palóc nyelvjárással is megismerkedhetett.
2018. júniusában a középfokú magyar nyelvvizsgával is megpróbálkozik, amelyre a nulláról való kezdés ellenére igen nagy esélye van.
Részt vettem több kolléga disszeminációján: Kozma Edit angol nyelvű módszertani óráján, Szarvas Éva relaxációs óráján angol nyelven, Bártfai Vera, Fejes Edina, Incze Katalin és Molnár Rita disszeminációin.
Dobó Katalin, Nemes Éva
Dobó Katalin, Nemes Éva
Disszemináció
2017. augusztus 28-án a tanévünk nyitó értekezletén röviden ismertettük az összes kollégával a nyári tanfolyamok legfontosabb elemeit. Az érdeklődő kollégáknak meghirdettünk egy ingyenes, az egész év során zajló nyelvtanfolyamot, amelyet azzal a céllal indítottunk el, hogy a jövőben a nyelvtudás hiánya ne legyen gátja a sikeres Erasmus+ mobilitási pályázatoknak. Ezt a tanfolyamot végig is vittük, s folyamatosan alkalmaztuk a nyári kurzusok alatt elsajátított metodikai újdonságokat. A kollégák lelkesen tanultak, annak ellenére, hogy ezeket a nyelvórákat a 8. órában tartottuk meg.
2017. szeptember második hétvégéjén meghívást kaptunk a 18. alkalommal megrendezett Nyelvparádé országos rendezvényre, hogy előadást tartsunk a következő témában: Miért tanuljunk angolt Írországban, Európa Zöld Szigetén? A két napos rendezvény bemutató óráknak, workshopoknak, előadásoknak ad helyet, ezen kívül kulturális programok színes kínálatából választhat a nyelvek iránt érdeklődő. A Nyelvparádé célja, hogy minél szélesebb közönséget ismertessen meg a nyelvtanulással kapcsolatos aktualitásokkal. A rendezvény előadóiként az Erasmus+ KA1 mobilitási projektünk élményeiről, tapasztalatairól számoltunk be. Képekkel, kvízzel gazdagított prezentációnk után válaszoltunk a feltett kérdésekre.
2017. szeptember 15-én iskolánk ismét csatlakozott a Kutatók Éjszakája országos rendezvényhez, melynek keretein belül több munkaközösség is szervezett programokat. Volt egy Európai Uniós termünk, ahol különböző kvízek, játékok segítségével ismerkedhettek meg a vendégek az unió országaival. Az ír kvízt a tanfolyam alatt megszerzett információk, tapasztalatok alapján állítottuk össze, s a kultúra minden területét lefedte.
A tanév során minden csoportunkban hasznát vettük a nyáron elsajátított ismereteknek. Mindenkinek pozitívan nyilatkoztunk az Írországban eltöltött két hétről, hiszen életre szóló élményt és motivációt nyertünk az Erasmus+ programmal. Reméljük, a jövőben is sikeresen pályázunk majd.
Fejes Edina, Ivánszky Ágota, Kozma Edit
Európa terem
Kutatók éjszakája 2018. szeptember 29.
Fejes Edina, Ivánszky Ágota, Kozma Edit
A „Kutatók Éjszakája” elnevezésű iskolaiprogram keretében rendezték be az
Erasmus+ ösztöndíjas kollégák részvételével az „Európai nyelvek termét”.
A Kutatók Éjszakájának különféle szaktárgyi programjait nemcsak az iskola diákjai számára szervezték, hanem ilyenkor megnyitják az iskola kapuit a város és a környék általános iskolai tanulói és kísérőik előtt.
Az Európa nyelvek termébe, azaz a teljes délutánt kitöltő európai kvízjátékra az Erasmus+ ösztöndíjjal támogatott továbbképzéseken résztvevő tanárok készítettek feladatokat, amelyek az általuk meglátogatott országhoz (Anglia, Írország, Németország, Franciaország, Olaszország, Málta) kapcsolódó országismereti, történelmi, művészeti, földrajzi, társadalmi és nyelvi ismeretekre kérdeztek rá a legkülönfélébb formákban. A feladattípusok között többek között megtalálható volt az országismereti totó, képkirakós, -felismerős játékok, vaktérképen való eligazodás, mindez állomásokra elosztva a teremben.
Ily módon nemcsak a természetes tanulási folyamathoz igazodó tantárgyi integráció elvét tudták megvalósítani, de lehetőséget adtak a „játékosoknak” , hogy különböző érzékszerveikre támaszkodva ill. készségeiket mozgósítva oldhassák meg a feladatokat, ezáltal sikerélményhez juttatva azon diákokat is, akik esetleg a tanórai hagyományosabb feladattípusok esetében kevésbé motiváltak.
Nagyon hasznosnak bizonyult, hogy minden állomásnál volt egy segítő Erasmusos pedagógus, Fejes Edina, Ivánszky Ágota és Kozma Edit, akik nemcsak a feladatok kapcsán felmerülő kérdésekre igyekeztek válaszolni, de személyes külhoni tapasztalataik, mondhatni érzelmi érintettségük révén életszerűbbé, izgalmasabbá tették a játékot, közelebb hozva az egyes országok, népek kultúráját. A helyes megoldásokért apró jutalom járt a vállalkozó szelleműeknek, de igazán sikeressé mégsem ezáltal vált a program, hanem jóval inkább a kötetlen, játékos ismeretátadás révén, amire a tanórák keretében nem mindig van lehetőség.
Emellett kifejezetten hasznosnak tartják a pályázat résztvevői, hogy a teremben a diákok olyan állomásokhoz is „elcsábultak”, amelyeket eredetileg nem vettek célba, mivel más nyelvet tanulnak, s így végül olyan európai nyelvek, kultúrák világába is betekintést nyertek, amelyek iránt egyébként nem feltétlenül érdeklődtek volna. Talán egy kicsit a személyiségüket is sikerült fejleszteni, talán egy kicsivel nyitottabbá, elfogadóbbá, toleránsabbá tették őket a miénktől eltérő, az idegen, a „másik” irányába. Mivel az eseményen a Váci Madách Imre Gimnázium tanárai is részt vettek, megismerhették a projekt közvetlen hatását, motivációs erejét.
Gál Zoltán
Gál Zoltán - Disszemináció
Biológia - kémia szakos tanárként az elsajátított ismereteket évek óta rendszeresen szervezett külföldi diák utak alkalmával (Franciaország, Olaszország, Anglia, Skócia…), tudom hasznosítani. Mint osztályfőnök az osztályfőnöki órákon rendszeresen beszélgetek osztályommal a nyelvtanulás fontosságáról, a külföldön, idegen nyelvi környezetben eltöltött tanfolyamok hasznosságáról. Az idegen kultúrák megismerése, elfogadása szintén fontos kompetenciája a mai fiataloknak. Málta viszonylag ismeretlen országot jelent a magyar fiatalok számára, ezért minden lehetséges alkalommal, szeretném kissé megismertetni velük ezt a kis területű országot.
A disszemináció alkalmával beszámolót, játékos vetélkedőt szerveztem számukra Málta nevezetességeiről, történelméről, a máltaiak életéről.
Incze Katalin
Incze Katalin
Disszeminációs tevékenység
Kutatók éjszakája 2017. szeptember 29.
Gimnáziumunk évek óta csatlakozik az országos Kutatók éjszakája rendezvénysorozathoz. Ennek szervezését nálunk a fizika munkaközösség vállalja, hozzánk csatlakozik a többi munkaközösség.
2017 szeptemberében is megrendeztük - városunkban egyedüliként - ezt a rendezvényt, amelyre nemcsak iskolánk tanulói és tanárai, hanem szülők, családtagok, barátok –Tehetségpont lévén vendégek más iskolákból - és más érdeklődők is eljöhettek, mivel minden korosztálynak szerveztünk érdekes programokat. Ezt minden év szeptember utolsó péntekén rendezzük, kapcsolódva az országos rendezvénysorozathoz.
Fizika munkaközösségünk megbeszélést tartott: minden kolléga olyan programot ajánlott fel, amely érdekes lehet akár a fizikát még/már nem tanulók számára is. Erre az alkalomra készítettem Leonardo PPT-met, amelyhez az anyagot 2017 nyarán firenzei Erasmus+ kurzusom ideje alatt gyűjtöttem.
Iskolánk 12 tanára 2017 tavaszán Erasmus+ KA1 pályázatot nyert nyelvi továbbképzésre. Én Olaszországban, Firenzében töltöttem két hetet. Az olasz nyelv tanulása és a művészeti alkotások, műemlékek megtekintése mellett célom volt olyan múzeumokat is meglátogatni, amelyeknek anyagát pedagógiai munkám során felhasználhatom.
Így kerültem a firenzei Leonardo-múzeumba, ahol a PPT-hez szükséges információkat, anyagokat gyűjtöttem.
A PPT elkészítése során ügyeltem arra, hogy általam lényegesnek tartott, a fizika tantárgyhoz kapcsolódó információt megosszak Leonardóról. Nem, mint művészt, hanem mint a tudománytechnika jelentős alakját ábrázoltam. A képeket részben én fotóztam, részben a Leonardo-múzeum internetes oldaláról vettem. (forrás: http://www.macchinedileonardo.com/index.php?machines )
Először a feltételezett arcképét és életrajzát helyeztem el diákon (1-4. dia).
Az 5-6-7. dián a repüléssel, a 8.-on a vízi-járművekkel kapcsolatos elképzeléseit mutattam be, a szövegeket képekkel is illusztrálva.
A 9. diától Leonardo zseniális műszaki találmányait mutattam be (pl. fegyvereket), olyan fizikai találmányokat, amelyek megelőzik a Leonardo korában élő reneszánsz fizikusok ismereteit.
Figyelemre méltóak - csodálatot, ugyanakkor félelmet keltőek - a Leonardo által elképzelt fegyver modernizációs elképzelések.
A prezentáció egyik érdekessége a 19. dián szereplő információ (ez nekem is új információ volt): az 1495-ben feltalált, de csak a mi századunkban rekonstruált mechanikus lovag.
A 20-21. dián Leonardo életművét és jelentőségét összefoglaló információk szerepelnek, amelyeket más órákon is fel lehet használni (történelem, irodalom, művészeti ismeretek, fizika, etika stb.).
Munkámat több lépcsőben készítettem el. Az első: egyénileg jártam be a firenzei Leonardo-múzeumot, és olasz nyelvtudásomat felhasználva gyűjtöttem információkat. Fotókat készítettem, prospektust szereztem be, hallgattam az idegenvezető tájékoztatóját. Leginkább a szelektálás jelentett nehézséget, annyira gazdag a Leonardo-életmű.
A második lépés itthon a fizika munkaközösség tagjaival való megbeszélés volt. Erre azért volt szükség, hogy különböző témájú és jellegű programokat kínáljunk. Kollégáim érdekes kísérleteket ajánlottak föl, én egy fizikai témájú PPT-t, a fizika szaktanteremben, egy időben több programot is le tudunk bonyolítani.
A következő a gyűjtött anyagok logikus elrendezése, a szövegek megírása és diákra helyezése volt.
Szeptember 29-én péntek délután sikeres programot valósítottunk meg kollégáimmal. Sokan vettek részt az interaktív foglalkozásokon és nézték meg az én PPT-met is.
Örülök, hogy én is aktívan hozzájárulhattam a program sikeréhez. Van olyan kollégám, aki elkérte a saját órájára a PPT-t, hogy bemutathassa új szemszögből Leonardo da Vincit.
Szarvas Éva
Disszeminációs beszámoló
Szarvas Éva 2017 július 03-14 Norwich NILE:
Learning Differences and Inclusion in Language Teaching
A kurzuson tapasztaltakat és tanultakat három formális disszeminációs alkalommal mutattam be tanároknak.
1) 2017 augusztus
Az angol munkaközösségi értekezlet keretében, angolnyelv tanár kollégáimnak, magyar nyelven. Általános összefoglalót adtam a tanfolyamon tapasztaltakról, a tananyagról, a gyakorlatokról. Bemutattam a tanfolyamhoz kapcsolódó szakirodalmat.
2) 2017 november 15. A Pedagógiai Napok keretében magyar nyelvű műhelyfoglalkozást tartottam Pest megyei tanárok részére. A foglalkozás két nagyobb részből állt:
Az első órában interaktív egyéni, páros és csoportos feladatokon keresztül körbejártuk és összefoglaltuk a tanulási nehézségek lehetséges hátterét; A tanulási nehézségek, ill. különbségek megjelenési módjait. A nehézségek lsd ’diszek’ jelentését, fajtáinak megkülönböztetését, a felismerését segítő indikátorok összegyűjtését a kurzuson elsajátítottak alapján, a nehézségekkel birkózó diákok számára is alkalmas módszerrel közösen végeztük.
A foglalkozás elején és második felében több, nem csak nyelvi órákon alkalmazható, érzékszerveket bevonó jó gyakorlatot is megosztottam.
3) 2018.március 26.
Iskolánk, mint Bázisintézmény, szervezésében tartottam angol nyelvű műhelyfoglalkozást kolléganőmmel, Kozma Edittel. A foglalkozás angolnyelv tanárok, ill. angolul beszélő kollégák számára volt meghirdetve. Címe: Képzeld el…Meséld el…
Az első részben (Képzeld el…) mint foglalkozás vezető a biztonságos tanulói környezet megteremtését megalapozandó, valamint a tanulási különbségek figyelembe vételére alkalmas relaxációs módszert próbáltam ki a résztvevőkkel. A különböző attitűdök összehangolására alkalmas, asszociációs készségeket támogató technika, nyugodt és kreatív légkört teremtett a foglalkozás második részéhez (Meséld el…).
+1 ami nem kifejezetten formális
A kurzuson tapasztaltakat e-mailben megosztottam a téma hazai szakértőjével dr Gyarmathy Évával, ajánlva azt a témakör iránt érdeklődőknek.