top of page

Bártfai Veronika

Téma: Erasmus + K1 tanári továbbképzés

Készítette: Bártfai Veronika, Váci Madách Imre Gimnázium

Helyszín: Pilgrims Canterbury, Nagy-Britannia

Időpont: 2017. július 24-augusztus 5

 

A választott kurzus, ’Methodology and Language for Secondary’, a nyelvi megújuláson kívül igen hasznos módszertani ötletekkel gazdagította a résztvevő tanárokat. Csoportomba három kolléganő érkezett Szlovákiából, egy Spanyolországból, két tanárnő Németországból, egy-egy Ausztriából és Hollandiából. A 64 órás kurzus többek között a következő témákat ölelte fel: motiváció, érzékszerveken keresztül való tanulás, rövid novellák, versek olvasása az olvasás megszerettetésére, versek írása, kreatív nyelvtani feladatok, drámapedagógiai játékok, más tantárgyak bevonása a nyelvórán, kreatív íráskészség-fejlesztő feladatok, szókincsbővítés, kommunikációs készség fejlesztése, képek, festmények használata a nyelvtanításban, stb.

Az órákon szinte mindig párban, vagy kisebb csoportokban dolgoztunk, egyéni feladatot alig kaptunk. Mi magunk a saját bőrünkön megtapasztalhattuk, hogy mennyivel jobb másokkal együttműködve feladatokat megoldani, hiszen ki-ki más területen mozog otthonosabban, így mindannyiunknak volt lehetősége „kibontakozásra”.

A tanórák fél 4-ig tartottak, de a lelkesebb tanárokat rengeteg műhelymunka várta még a délután és az este folyamán. Ezen kívül volt lehetőségünk meglátogatni Canterbury nevezetességeit, valamint rövidebb kirándulásokat tenni Kent csodálatos tájain.

A kéthetes kurzus több szempontból volt igen hasznos számomra. Nagyon jó volt egy kis időt anyanyelvi környezetben tölteni, a történelmi város múltjába és jelenébe bepillantani, valamint egy lelkes kis csoportban egy kiváló tanár vezetésével módszertani ismereteket szerezni, valamint tapasztalatot cserélni.

Bejczi Lujza

Angol nyelvi továbbképzés a multikulturális Máltán

Máltán a valettai EASY SCHOOL OF LANGUAGES nyelviskolában vettem részt két hetes angol nyelvtanfolyamon 2017. július 31.-től augusztus 11.-ig.

Nem angol szakos tanárként két hetet töltöttem ezen a természeti adottságok szempontjából gyönyörű szigeten, ami megmutatta kegyetlen klimatikus arcát is egy hosszan tartó és nagyon erős hőhullám és „afrikai” forráság erejéig. Földrajz szakosként a szigetek földrajzi adottsága, klíma, növényzet, talaj, éghajlat, a félszigetek, öblök egy megelevenedett terepasztal benyomását keltette bennem.

A nyelviskola Valletta-i központja állandó utazással volt elérhető, de közben nagyon sok urbanisztikai részlete volt megfigyelhető a város „Észak-afrikai” hangulatának. A máltai nyelv első benyomásai az utcatáblákról köszöntek vissza.

A nyelviskola A1/A2 továbbképzésére jelentkeztem és a délelőtti óráim ezen a szinten is zajlottak. A délutáni egy tanárral történő egy személyes társalgásomon viszont minden témát érintettünk, szinthatárok nélkül: Málta földrajza, történelme, nyelve, politikája, oktatása, egészségügye, kultúrája, népművészete, hagyományai, ételei. Ezzel a módszerrel nagyon sokat kellett beszélgetnem és sokat tanultam. A külföldi csoporttársakkal is sokszor elbeszélgettünk, a délutáni és esti órákban is gyakorolva az angolt.

Új informatikai módszereket tanultam a földrajzoktatás szemléltetésében.

Máltán nem csak az oktatás volt nagyon jó, de rengeteg turisztikai látnivaló is van: Giotto, Caravaggio eredeti művei, hajózás Gozo, Comino szigetekre. Vallettaban a St. John Co-Katedrális, a Régészeti Múzeum, Inquisitor’s Palace, Qrendi-ben a Hagar Qim, Paola-ban a Hal Saflieni Hypogeum, Rabat-ban  a Villa Romana gyönyörű mozaikjai.

Olasz és török kollégákkal jó barátságok születtek. Olasz kollégákkal szakmai beszélgetéseket is folytattunk. A nyelviskola tanárai nagyon készségesek voltak.

Bejczi Lujza

földrajz-olasz szakos tanár

Madách Imre Gimnázium, Vác

Boda Mária

2017. július 17-28. között vettem részt a nagy-britanniai Exeterben az Erasmus+ K1 mobilitás keretében egy angol nyelvi és módszertani kurzuson.(More English for Teachers címmel)

Exetert azért választottam, mert úgy éreztem, célnyelvi országban, angol nyelvi környezetben lehet leginkább fejlődni. Nem csalódtam, sőt egyenesen úgy érzem, rengeteget fejlődtem angol nyelvből is, módszertanból is, illetve sok olyan barátságot és szakmai kapcsolatot létesítettem, amelyek közül több tartós lesz reményeim szerint.

Mivel Budapestről közvetlen repülőjárat nem indul Exeterbe, többféle átszállási lehetőség közül Manchesteren keresztül érkeztem Exeterbe, ebbe a nagyon kedves, nyugodt városkába.

Homestay-t választottam, mert ez jó lehetőséget adott az angol nyelv pontos használatára és a fejlődésre, hiszen a háziak nyelvhasználata nagyban segítette a nyelvi fejlődésemet. Sok szót tanultam tőlük, kértem, hogy a hibáimat is javítsák. Ők vittek először iskolába, és megmutatták a várost is. Mivel a háziaknak 7 vendégük volt egyszerre, rajtam kívül mindenki angoltanár, ez szinte második nyelvtanfolyamnak bizonyult a számomra. Minden közös étkezés nagy nemzetközi nyelvi kavalkád lett volna az angol nyelv nélkül.

Július 17-én hétfőn kezdődött a kurzus. A családias légkörű iskola rendkívüli barátságosságával azonnal magával ragadott. A kurzusok résztvevői Európa szinte minden országából érkeztek, így sokféle akcentussal, sokféle gondolkodással megismerkedhettem. Az első nap kapott tájékoztató csomagunkban a 2 heti órarenden kívül számos hasznos információt, térképet tartalmazó anyagokat kaptunk, és a buszbérletet is az iskola biztosította.

A kéthetes képzésünk (10 tréningnap, 42 óra) programját és tematikáját nem nyelvtanároknak állították össze azzal a célkitűzéssel, hogy a résztvevők elmélyítsék és tökéletesítsék nyelvtudásukat. A foglalkozások során folytatott kommunikációs tréning nyelvi anyaga érintette a világ aktuális eseményeit, a csoport résztvevőinek és a célországnak a kultúráját. A csoportos foglalkozások során alkalmazott munkaformák: brainstorming, problémamegoldó feladatok és szerepjátékok, pár- és csoportmunkák.

Csoportunk 8 fős volt, amelyben spanyol, francia, olasz, lengyel és egy magyar résztvevő dolgozott együtt. A kurzus során több tanárunk is volt, mindenki a saját specialitását tanította nekünk: Nagyon megkedveltem Carolt türelmes magyarázataiért, Philippát a dinamizmusáért, Annie vidám és kreatív személyiségét, akivel az angol médiáról tanultunk, illetve a médiának a fiatalokra gyakorolt hatását is megvitattuk. Simon és Esther órái egyenesen lenyűgöztek Minden szavukat értettük. Esther olyan új módszerekkel ismertetett meg, amelyek szinte egy új világot nyitottak ki: minden óráján IKT-eszközökkel dolgoztunk.  Hihetetlenül jó hangulatú, kreativitásra és interaktivitásra épülő órák voltak. Simon óráin az angol oktatási rendszerről beszélgettünk, mindig gyakorlatorientáltan: Környékbeli iskolák honlapjait vizsgálva ismerkedtünk az angol oktatási rendszer sajátosságaival, összehasonlítva azokat más európai országok iskoláival.

Minden órát bemelegítéssel kezdtük, aztán sokféle, változatos feladaton keresztül ismerkedtünk a témákkal, pl.a környék nevezetességeivel is (előbb papíron, majd a gyakorlatban is). Ismeretterjesztő cikkeket olvastunk, térképeket böngészve útiterveket készítettünk, óangol mondákat, híres bűnügyeket elevenítettünk föl drámajátékkal, rajzokat és egyéb kreatív eszközöket készítettünk az órákhoz kapcsolódva.

A nyelvi kurzuson kívül sok módszertani ismerettel is gazdagodtunk, amelyeket a saját tanóráink mindegyikén lehet használni (pl. QR kód használata a tanórákon, szövegértés-tanítási technikák, érveléstechnika stb.).

Délutánonként az iskola szervezett kulturális programokat: Állandó idegenvezetőnk, Roger elvitt minket exeteri városnézésre, megmutatta Dartmoor lápvidéket, Tintagelt, Bristolt, Wellset, Bath városát, okos és érdekes magyarázatait egyre többször szinte teljesen értettem. Csoportunk rendkívül összetartó volt, saját programokat is szerveztünk. Így látogattunk el Torquayba, az angol riviérára és más környékbeli szép helyekre (pl. Jurassic Coast). Útközben mindig szóba elegyedtünk helyiekkel, akik sokszor megdicsérték az angoltudásunkat.

Rendkívül jól éreztem magam, a nyugalom, a humor és a biztonságérzet volt jellemző a 2 hétre. Mind az iskola, mint a vendéglátó család maximálisan megtett mindent azért, hogy valóban otthon érezzem magam.

Tapasztalataimat megosztottam a facebookon, ahol minden nap több százan követték az írásaimat.

Úgy érzem, nagyon sokat tanultam ez alatt a két hét alatt, és a tudásomat remekül tudom hasznosítani a mindennapi munkámban.

Köszönöm a Tanártovábbképzés munkatársainak a kurzus megszervezéséhez nyújtott segítséget!

Dobó Katalin

Írországban jártam

Múlt év júliusában két hetet tölthettem el angol nyelvterületen, mégsem Angliában, hanem Írországban. Írország nem az Egyesült Királyság része, köztársaság és euró a fizetőeszköz.

Erasmus Mobilitási pályázaton nyertük meg a lehetőséget erre az igen hatékony továbbképzési formára. Kurzusom témája az ír kultúra, irodalom és életvitel volt. Mivel csak amatőr fogyasztója vagyok a fentieknek, sok-sok érdekes, számomra ismeretlen életrajzzal, történelmi eseménnyel, zene és táncélménnyel lettem gazdagabb.

Alkalom adódott felfedezni a kb. Nyíregyháza méretű ír fővárost, múzeumokat, templomokat végigjárni, kocsmákban népzenére Guinnesst kortyolgatni.

Elkirándultunk a tenger partján fekvő bájos Malahide nevű helységbe, sziklaszirten sétálgattunk, bejártuk a kastélyt és ebédre jóféle angol reggelit fogyasztottunk.

Ahogy a napok teltek és egyre otthonosabban éreztük magunkat Dublinban, számos közös vonást fedeztünk fel Írország és Magyarország múltjában. Mindketten szeretjük kudarcainkat és nem győzelmeinket ünnepelni, sírva vigadni, önmagunkon jókat mulatni.

És mi magyarok mindenhol ott vagyunk:

A híres-neves Guinness gyár első gépesített gabonaőrlője a budapesti Ganz gyárban készült, most a sörgyártás folyamatát bemutató múzeum legszebb darabja.

Fejes Edina

Téma:                   Beszámoló Erasmus + K1 tanári továbbképzésről

Készítette:            Fejes Edina, francia nyelvtanár, Váci Madách Imre Gimnázium

Helyszín:              Langue France, Bordeaux – Franciaország

Időpont:                2017. július 24. - augusztus 4.

Bordeaux, Aquitánia fővárosa volt a helyszíne annak a francia nyelvtanári továbbképzésnek, amelyen tizennégy külföldi kollégával vettem részt a nyár derekán.

A kurzus a különböző tanulási igényekhez adott segítséget azáltal, hogy elénk tárta a hatékony módszertani és elméleti hátteret. A fogalmak és alapelvek tisztázásával gyakorlatokon keresztül, vagyis tapasztalati úton adták át tanáraink a megszerzett tudást. A feladatok elvégzését követően elemeztük azok célját, megvalósíthatóságát, adaptálhatóságát a különböző tanulási készségek fényében.

Az iskola, a Langue France épülete közel található a történelmi belvároshoz, ezért aztán remek alkalom nyílt a történelmi műemlékek, múzeumok meglátogatására is. A délelőttöket szoros beosztás szerint, szakmai-módszertani órákkal töltöttük, délutánonként pedig kulturális-történelmi ismeretekkel gyarapítottuk tudásunk például olyan helyszíneken, mint a Musée d’Aquitaine helytörténeti tárlata, vagy a Musée de la Résistance egyedülálló gyűjteményes kiállítása.

A francia kultúra része a gasztronómia, a savoir-vivre: így aztán nem maradhatott el a kirándulás Saint-Émilion-ba, a borbemutató, illetve az óceánparti osztriga kóstolás sem.  

A csoportban német, osztrák, olasz, amerikai és még számos náció képviseltette magát, és ebben az igazán nemzetközi környezetben remek alkalom nyílt a francia nyelv gyakorlására, a kapcsolatok építésére, a szakmai tapasztalatok egymás közötti cseréjére.

A továbbképzés szakmailag sokat jelentett számomra; úgy gondolom, hogy a napi munkám során nagy hasznát tudom venni az ott tanult és hallott ismereteknek, valamint azoknak a szakmai dokumentumoknak, amelyeket tanáraink a rendelkezésünkre bocsátottak.

   

 

Vác, 2017. augusztus 15.

Gál Zoltán

Téma:                   Beszámoló Erasmus + K1 tanári továbbképzésről

Készítette:           Gál Zoltán, biológia-kémia szakos tanár, Váci Madách Imre Gimnázium

Helyszín:              Easy School of Languages Valletta, Málta

Időpont:               2017. július 17. – július 28.

Kurzus:                English language development for teachers and staff working in education A1/A2

 

A kurzust azoknak hirdették meg, akik angol nyelvtudásukat szerették volna továbbfejleszteni, ismereteiket elsajátítani.

A csoport 9 főből állt, többségében középiskolai tanárok, nem nyelvszakosok (matematika, testnevelés, biológia, szakmai tárgyat tanítók) ketten nem tanárként dolgoztak iskolájukban.

Az első héten a délelőtti foglalkozásokon a múlt – jelen - jövő idő alkalmazását gyakoroltuk igen változatos módszerekkel. Többnyire párban történtek a feladatok megoldásai, írásban teszt típusú feladatokat kaptunk, illetve sokszor volt alkalom szóban egy-egy témában megnyilatkozni.

A délutáni foglalkozásokon Málta történelmével, földrajzával, kultúrájával, gasztronómiájával, a máltai emberek mindennapi életével ismerkedtünk meg.

Párhuzamot vontunk saját országaink (cseh, lengyel, spanyol, magyar) szokásai között.
 

A második héten 3 fős csoportban a kommunikációra helyeződött a hangsúly, az előző héten tanult nyelvtani ismereteket gyakoroltuk.

Esténként közös beszélgetések, nemzeti ételeink megfőzése és egymás vendégül látása mélyítette nyelvi ismereteinket, barátságainkat.

​A két hét alatt számtalan iskolán kívüli programban vettem részt, Málta természeti értékeit, tengerpartját, történelmi helyeit néztük meg.

A legemlékezetesebb egy hétvégi, egész napos szicíliai utazás volt Taorminába és az Etnára.

Összességében az általam választott továbbképzés megfelelt elvárásaimnak, angol tudásomat pontosította, az idegen nyelvi környezet nagyobb önbizalmat adott a nyelvhasználatban. Megismertem egy idegen kultúrát, egy idegen országot, számos más nemzetbeli pedagógussal kötöttem barátságot. A jövőben a külföldi tanulmányi utak szervezésében mindenképpen segíteni fogja kommunikációmat.

 

Vác, 2017. augusztus 15.

Incze Katalin

Téma:             Beszámoló Erasmus + K1 tanári továbbképzésről

Készítette:      Incze Katalin Zsuzsanna, kémia és fizika szakos tanár,

                        Váci Madách Imre    Gimnázium

Helyszín:        Scuola Toscana, Firenze-Olaszország

Időpont:          2017. július 10. – július 21.

Az idén nyáron megnyertem, 12 másik kollegámmal együtt, egy tanároknak  szóló Erasmus+ ösztöndíjat, nyelvtanfolyamra, Firenzében, a Scuola Toscana nevű nyelviskolába. Ez a nyelvtanfolyam két hetes volt, heti 30 órás kurzus, tehát összesen 60 óra.

A tanfolyam ideje 2017.07.10.-től 2017.07.21.-ig

.A napi 6 órás iskolai foglalkozásokon kívül, szinte minden nap volt valami iskolán kívüli foglalkozás, múzeum látogatás, séta a városban, olasz édességkészítés, vacsora a csoport társakkal stb. Szombatonként délelőtt is voltak kirándulások vagy múzeum látogatások.

Napi három foglalkozás volt. A három foglalkozásból az első nyelvtan, a másik kettő társalgás. A tanfolyamon európaiak, latin amerikaiak, argentinek vettek részt és ezáltal jó alkalmak adódtak egymás kultúrájának megismeréséhez valamint a kapcsolatok építéséhez.

A délelőtti foglalkozáson, a nyelvtanon 10-en, a beszélgetés órán 9-en, a délutáni foglalkozáson hatan vettünk részt.

A tanfolyam remek volt, minden tanár nagyon jó és pozitív, soha sincs egy negatív megjegyzés sem. Mindig volt házi feladat másnapra, amit mindenki meg is csinált a legjobb tudása szerint.

Az iskolával megnéztük a Pallazzo Medici Riccardi-t, az Uffizi képtárat, a Santo Spirito templomot, a Ponte Vecchiot, a Santa Croce templomot, a Bargello múzeumot. Még számos helyen voltam, de két hét alatt nem lehet mindent megnézni Firenzében.

A tanfolyamon kapott 60 nyelvóra, illetve a két hét olasz kommunikáció úgy érzem számomra nagyon eredményes volt.

A Scuola Toscana egy külföldiek olasz tanítására szakosodott nyelviskola, mindenkinek jó szívvel ajánlom, mert tanáraik nagyon profik, kiforrott módszertanuk van, tudják, hogyan lehet nagyon hatékonyan olasz nyelvet tanítani.

Örülök, hogy az Erasmus + programmal én is el tudtam jutni nyelvet tanulni, és ez nemcsak a nyelvtanulást segítette, hanem sikerült feltöltődnöm új élményekkel.

Vác, 2017.07.29.

Ivánszky Ágota

Erasmus+ ösztöndíjas beszámoló

Ivánszky Ágota

 

A Váci Madách Imre Gimnázium némettanáraként egy sikeres Erasmus+ pályázatnak köszönhetően Németországban, a düsseldorfi Nemzetközi Kommunikációs Intézetben (Institut für Internationale Kommunikation) vettem rész kéthetes továbbképzésen.

Az intézet fő profilja a német mint idegen nyelv tanítása olyan külföldi vagy bevándorló  fiatalok számára, akik Németországban készülnek egyetemi tanulmányokat folytatni ill. szakmát tanulni. Emellett az intézet nyaranta továbbképzéseket szervez németet mint idegen nyelvet tanító nyelvtanárok számára, akik a módszertani tréningek széles palettájáról válogathatnak illetve hospitálhatnak az intézetben dolgozó docensek tanóráin.

Én egy úgynevezett kombinált képzési csomagot választottam, amelynek keretében az első héten napi 5 órában intenzív nyelvi képzésen vettem részt. Felfrissíthettem és aktualizálhattam a nyelvtudásom, aminek nagy szükségét éreztem, hiszen diákjaim sikeres felkészítéséhez ez elengedhetetlen. A második hét folyamán gyakorlatorientált szakmódszertani előadásokat hallgathattam, workshopok keretében próbálhattam ki a megismert új metódusokat. Nagyon hasznos ismeretekre tettem szert a tekintetben, miként motiválhatóak a „széleken lévő” diákok a zene segítségével ill. hogyan segíthetünk az írási nehézséggel küzdő tanulóknak a „szabad”, kreatív írást támogató gyakorlatok alkalmazásával. A kommunikatív nyelvoktatás során a nyelvtan tanítását sokszor nem könnyű a tananyagba integrálni oly módon, hogy az életszerű és inspiráló legyen, ezen probléma megoldásához is fontos ismeretekre ill. praktikus módszerekre tettem szert.

Mivel iskolánkban a nyelvi előkészítő tagozatnak is köszönhetően sok a tehetséges, sikeres nyelvtanuló, akiknek vizsgákra való felkészítése az egyik legfontosabb feladatunk, ezért nagyon érdekesnek és hasznosnak tartottam a mérések és tesztek effektív alkalmazásával ill. elkészítésével foglalkozó szemináriumot. A hospitálás folyamán tanulságos volt megfigyelni, milyen módszerekkel lehet hatékonyan nyelvet tanítani viszonylag nagy létszámú csoportokban, amivel időnként mi magunk is szembesülünk. Nagyon nagy hozadéka volt számomra a két hétnek a nemzetközi összetételű csoport tagjainak nyitottsága, az egymásra való odafigyelés, a másik kultúrája, véleménye iránti kíváncsiság, aminek köszönhetően nemcsak a tanárainktól, de egymástól is rengeteg hasznos dolgot megtudtunk, ellestünk, hallottunk, ami színesíteni és gazdagítani fogja tanári, pedagógusi munkánkat.

Kozma Edit

Erasmus+ úti beszámoló

Life in Britain kurzus International House, London    2017.07.09-23.

Kozma Edit angoltanár

Váci Madách Imre Gimnázium

 

Két csodálatos hetet töltöttem Londonban. Angoltanárként Angliából sosem elég!|

Kellemes meglepetés volt számomra, mennyi kulturális program volt része a tanfolyamnak. Sajnos napi 3 tanóránk volt csak, de minden nap lehetőség nyílt az órákon kívül is tanulni valami újat. Így juthattam el a Globe színházba, hogy egy idegenvezető segítségével csodáljuk meg a tökéletes illúziót keltő replika épület belsejét, ahol véletlenül egy próbába is bepillanthattunk. Ha Londonba készülünk, érdemes jó előre jegyet vennünk ide, mert az 5 fontos állójegyeket hamar elkapkodják. De ki akarna Shakespeare-t nézni a Globe-ban kényelmesen ülve?

színpadépítés a Globe-ban

Nagyon élveztem a vezetett sétákat is. Így láthattam eredetiben Banksy graffitiket és fedezhettem fel egy számomra kevésbé ismert művészeti ágat. A Regents parkban színpadra állított szabadtéri előadásra és a Royal Albert Hallban megrendezett nyári koncertekre szintén nem az először Londonban járó turisták jutnak el. A BBC Proms előtt másfél órát álltunk sorba a jegyért, de a kellemes hangulatú barátkozás és John Williams filmzenéiből összeállított koncert program kárpótolt minket mindenért.

                         Regent’s Park Queen’s Garden                                                                               várakozás a szabadtéri előadásra:

                         minden rózsafajtának külön ágyás                                                                        Charles Dickens A Tale of Two Cities c.

                                                                                                                                                            regényének adaptációja

BBC Proms, Royal Albert Hall. Sir John Williams zeneszerző filmzenéiből összeállított kocert

Újabb városrészeket barangolhattam be, fotóztunk a felhőkarcolók tetejéről és egy belvárosi hotel kávézójában elegáns környezetben kóstolhattuk meg a scone nevű süteményt. A pénteki kocsma kvíz nekünk, országismeretet tanulóknak, meg se kottyant.

                              barangolás a Cityben                                                                                                 a Sky Garden épület tetején

 

A British Museumban semmi a szokásos kört tettem meg. Kinéztem az ingyenes vezetés időpontját, így sokkal inkább elmélyedhettem a japán kultúrában. A vezetést egy japán származású nyugdíjas hölgy tartotta, aki önkéntesként segíti szeretett múzeuma munkáját.

A szombati programokért fizetni kellett, de semmiképpen nem hagytam volna ki a parlament és a király palota megtekintését belülről. Szerencsére eredetileg is vasárnapra foglaltam hazafelé a repülőjáratot.

rövid pihenő a Buckingham palota kertjében

A kurzus szakmai programját illetően kiemelném a Brexittel kapcsolatos olvasott és hallott szövegértési feladatokat. A Globe körbejárása után nem maradhatott el Shakespeare korabeli angol kifejezések tanulása sem. Foglalkoztunk modern képzőművészettel, és múzeumpedagógiai foglalkozást tartott nekünk tanárunk a National Portrait Galleryben és a National Galleryben is.

Az egyik napon a brit gasztronómiával ismerkedtünk a tanteremben. Megkóstoltuk a Stilton, cheddar és Blue Leicester nevű sajtokat, a marmite-ot, egy chutney-félét többek között. Egyik kedvenc foglalkozásom egy Beatles dalszöveg feldolgozása volt.

Olvastunk cikkeket a mai brit társadalmi osztályokról, talán éppen egyik kedvenc sorozatom, a Downton Abbey ellensúlyozásaként.  Nagyon élveztem Martin Lipton professzor előadását, aki éppen a frissen megjelent Britain Explained c. országismereti, közéleti témájú könyvét mutatta be nekünk.

Másik meghívott vendégelőadónk volt Adrian Underhill, a kiejtés tanításának guruja, aki mindig lenyűgözi hallgatóit. 

Nagyon örülök, hogy az International House kurzusát választottam, mert a szakmai program kiváló volt. Bár módszertanilag nem találkoztam forradalmian új megközelítéssel, de a témák frissek voltak, és a kollégáktól is sokat lehetett tanulni.

 

A tanórákon kívüli, kurzushoz kapcsolódó programok nagyon sokat hozzátettek az angoltudásomhoz és a Nagy-Britanniáról való ismereteimhez. A kurzus lehetővé tette, hogy kollégáimmal együtt fedezzem fel az ország modern arcát, de lehetőséget adott London egyéni (újra)felfedezésére is!

az osztálytermünk

Nemes Éva

ERASMUS+ beszámoló – tanári mobilitás: Nemes Éva

Időpont: 2017. július 17-28.

Helyszín: Alpha College of English, Dublin, Ireland

Kurzus: Bringing Literature to Life in the Classroom

 

Studying Literature Behind ’The Green Door’

 

2017. július 17-28-ig két hetet töltöttem Dublinban az Alpha College of English kurzusán, melynek elnevezése a következő volt: Bringing Literature to Life in the Classroom: Az irodalom életre keltése a tanórán.

Délelőttönként előadásokon, illetve szemináriumokon vettünk részt 6 fős nemzetközi csoportunkkal. Lengyel-wales-i, cseh, német és spanyol kollégáimmal nagyon jól összekovácsolódtunk a pár- és csoportmunkák alatt. A délelőtti órák témája az ír, amerikai és angol irodalom, történelem, film, képzőművészet és zene voltak, és hogy ezeket hogyan lehet integrálni a tananyagba az angol, mint idegen nyelv tanításakor. Természetesen az ír kultúrán és történelmen volt a legnagyobb hangsúly. Tanári eszköztárunk bővítésére különböző ötleteket, konkrét fogásokat, feladattípusokat kaptunk, megtámogatva a legrelevánsabb internetes oktatási segédanyagokkal.

Délutánonként gyalogos túrákon vettünk részt hihetetlenül jó humorú és rendkívül tájékozott tanárunk vezetésével, aki az év nagy részét Mexikóban tölti, és csak nyaranta jár vissza szülővárosába, Dublinba a tanártovábbképzések meghívott előadójaként. Ezek a délutánok szerves részét képezték a kurzusnak, az elméleti ismeretek kibővítésére szolgáltak, így ismerkedtünk meg Dublin ismert (pl. Trinity College, St Patrick Cathedral, Guinness Storehouse) és kevésbé ismert kulturális nevezetességeivel, mint például a Chester Beatty gyűjtemény vagy a James Joyce Centre.

Amikor estére is maradt energiánk, voltunk az Abbey Theatre-ben (melyet Yeats alapított), megpróbáltunk asszimilálódni az Irish pub világában, és persze a Riverdance-et sem hagyhattuk ki.

Minden tanárunk (Jen, Keith és Liam) fantasztikus volt, és az Alpha College-ot csak ajánlani tudom mindenkinek. Katie szervezőként maximálisan odafigyelt ránk, már az indulás előtt összeállított nekünk egy ’Welcome Pack’-et, amiben a legfontosabb információkat megosztotta velünk, és kint létünk alatt is mindenben a segítségünkre volt.

Köszönöm küldő iskolámnak, a Váci Madách Imre Gimnáziumnak a lehetőséget és családomnak a támogatást.

bottom of page